Prekini lanac

Rezultati istraživanja o elektroničkom zlostavljanju u Hrvatskoj

Istraživanje koje je UNICEF proveo u 23 osnovne škole 2010. godine (sudjelovala je i naša škola), u kojem je sudjelovalo više od 8000 djece i roditelja te skoro 1000 učitelja pokazalo je da djeca u Hrvatskoj ne zaostaju za svojim vršnjacima u svijetu u utjecaju suvremene tehnologije na svakodnevni život.

Čak 96% djece u Hrvatskoj ima i mobitel i računalo, a 85% ima i pristup internetu, a polovica se njih koristi internetom svaki dan. Djeca su u korištenju računala i interneta spretnija i vještija od odraslih, uključujući i roditelje.

Iz rezultata ankete: Da je nasilje putem interneta i mobitela puno ozbiljnije od nasilja u stvarnome životu smatra 22,9% djece, a 49,7% ih smatra da žrtve elektroničkog nasilja to postaju bez nekog posebnog razloga. Istraživanje je također ukazalo na to da bi 47,9% djece pokušalo zaustaviti nekakav slučaj elektroničkog nasilja u školi, no zanimljiv je podatak da ih 24,8% smatra da kad nekoga zlostavljaš putem interneta, a ne izravno, lakše se izvučeš jer nitko ne zna tvoj pravi identitet.

Istraživanje je također pokazalo da se 66% djece u Hrvatskoj, u dobi od 10 do 15 godina, nikada nije susrelo s nekim oblikom elektroničkog nasilja ili zlostavljanja. Nasilje koje već možemo smatrati zlostavljanjem jer se događa 2 – 3 puta mjesečno i češće, doživljava 4,89% djece. Neki od najčešćih oblika ovakvog nasilja događaju se putem socijalnih mreža, posebice Facebooka te putem SMS poruka. Pritom se kod djece najčešće javljaju osjećaji ljutnje, uznemirenosti i zabrinutosti te izbjegavanje odlaska u školu, kao i gubitka koncentracije. Načini na koje se djeca nose s elektroničkim nasiljem su različiti: najčešće pričaju s prijateljima ili roditeljima te ignoriraju zlostavljanje i izbjegavaju internetske stranice na kojima ih zlostavljaju, međutim to ih, u pravilu, ne sprječava da koriste internet.

Dobiveni rezultati ukazuju na paradoks da se najviše nasilja događa na Facebooku i drugim socijalizacijskim stranicama, premda su one stvorene zato da bi se družili i uspostavljali kontakte s drugima.

Rezultati pokazuju da roditelji često razgovaraju s djecom o opasnostima pri korištenju internetom, međutim rijetko se koriste filterima, programima i drugim načinima kontrole sadržaja, iz čega bismo mogli zaključiti da je korisno poučavati roditelje o ovakvoj mogućnosti zaštite djece na internetu.

Istraživanje je pokazalo da bi se u situacijama elektroničkog nasilja većina učitelja odmah posavjetovala s kolegama ili stručnim suradnicima o tome što dalje i poduzela bi neke učinkovite korake. Međutim, između 12 i 15 posto učitelja kaže da ne bi učinili ništa, jer to nije njihov posao. Ovaj podatak ukazuje na, u javnosti, relativno prošireno mišljenje da nije posao škole odgajati djecu za ponašanje u elektroničkom prostoru. Rezultati nam također pokazuju kako su učitelji spremniji učiniti nešto kad su u pitanju uznemirujuće SMS poruke ili nasilje na Facebooku.

Dosadašanja istraživanja provedena na više od 20.000 djece i njihovih roditelja u 25 europskih zemalja pokazala su da je 12% mladih Europljana u dobi od 9-16 godina na internetu bilo izloženo nekom događaju ili sadržaju koji ih je uznemirio. Najčešćim rizikom pokazalo se upoznavanje online prijatelja, dok su neprimjerene i ružne poruke ili komentari od strane vršnjaka upućeni djetetu putem interneta ono što najviše uznemiri dijete.

Kako se povećava broj elektroničkih medija, povećava se broj djece na internetu, pa tako i onih sve mlađih. UNICEF-ovu akciju "Prekini lanac!", koja je usmjerena na zaštitu djece od zlostavljanja putem interneta i mobilnih telefona pozdravlja čak 77% roditelja u školama koje ga provode, te podržava odluku škola da se uključe u nju. Također, 21% roditelja smatra da je dobro da se škola bavi i time, dok ih samo 2% smatra da se škola ne bi trebala baviti time. Akcija se u cijelosti financira donacijama građana i tvrtki, među kojima se ističe donacija prvog partnera UNICEF-a u Hrvatskoj, Hrvatskog Telekoma.

Izvor: http://www.prekinilanac.org/

Ovdje možete preuzeti:

Martina Tomić Latinac: Rezultati istraživanja o elektroničkom zlostavljanju, 4. susret Mreže škola bez nasilja, Zagreb, 11. – 12. studenoga 2010.

Letak za učenike

Letak za roditelje

UNICEF-ovo priznanje "Prekini lanac je 3. prosinca 2012. na svečanosti u Novinarskom domu u Zagrebu dodijeljeno ravnateljima i koordinatorima 19 škola u Hrvatskoj, među kojima je bila naša škola, a koje su uspješno provele program prevencije elektroničkog zlostavljanja „Prekini lanac“.

Naša škola se u ovaj projekt uključila 2010. godine, a tijekom školskih godina 2010./11. i 2011./12. razrednici su od 1. do 8. razreda proveli niz radionica te na roditeljskim sastancima informirali roditelje o projektu i načinima prevencije elektroničkog zlostavljanja.

Koordinatorica: Željka Živković

« Listopad 2018 »

18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.