CAP - Prevencija nasilja nad djetetom

Od 2002. godine naša škola sudjeluje u programu CAP. Od ove godine škola ima dva CAP tima, odnosno šest CAP pomagača educiranih za rad s osobljem škole, roditeljima i učenicima razredne nastave u programu CAP.

CAP  dolazi od prvih slova engleskih riječi Child Assault Prevention, koje u prijevodu znače PREVENCIJA NAPADA NA DJECU. Ovaj je program opisan kao "jedan od najobuhvatnijih i najinovativnijih programa prevencije u svijetu". Cilj mu je pružiti zajednici točnu informaciju o zlostavljanju, kako bi se razbili mitovi o tome. Ključ CAP-ovog uspjeha leži u njegovim temeljima, odnosno u osnovnoj filozofiji jačanja djece  i pružanja pozitivne podrške djeci. Njegova polazna postavka je da djecu treba naučiti kako da se sama zaštite i dati im podršku u tome, a ne ih učiniti potpuno ovisnima o odraslima.

Originalni CAP program počeo je u Sjedinjenim Američkim Državama 1978. godine. Od tada se ovaj program primjenjuje u mnogima od američkih država, ali i više drugih zemalja svijeta. Hrvatska je bila 14. zemlja koja ga je uvela (između ostalih Engleska, Slovenija, Japan itd.).  Neki dijelovi ovog programa prevedeni su na sedam jezika, uključujući i američki znakovni jezik (ASL).

CAP se u Hrvatskoj  primjenjuje na inicijativu Udruge roditelja "Korak po korak" od šk. god. 1999/2000. Te je godine od strane američkih stručnjaka educirana prva grupa školskih psihologa, pedagoga i drugih djelatnika škola koji su započeli s provođenjem programa.

U programu CAP timovi naše škole održali su 15. svibnja 2012. roditeljski sastanak 2. i 3. razreda. Roditelji su na sastanku upoznati s pojavnošću nasilja nad djecom i načinom prevencije u programu CAP te su im podijeljene informativne brošure.

CAP radionice za djecu u 2. i 3. razredu održane su 17. svibnja. Djeca su upoznata sa strategijama koje ih mogu ojačati i pomoći u radionicama u kojima su odlično surađivala.

Članovi CAP timova: Marija Anić, Gordana Moka, Marica Mršo, Melita Šebešćen, Željka Živković i Ljerka Žulj

Brošura o provođenju CAP programa u razrednoj nastavi

« Listopad 2018 »

18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.