Nemoj mi se rugati

Program „Nemoj mi se rugati“

Svakoga dana stotine tisuća učenika njihovi vršnjaci zadirkuju i ismijavaju. Kad verbalna agresija preraste u fizičko nasilje, većina škola odlučno reagira. Međutim, velika većina zlostavljajućeg ponašanja u školi (engl. bullying) nije otvoreno nasilje, već prikriveno psihičko ratovanje. Ono se pojavljuje u obliku ismijavanja u društvu, psihičkog zastrašivanja i kolektivnog odbacivanja. Zadirkivanje može biti nevina zabava, ali može preći u ismijavanje, a tada više nije zbava, nego bol za drugu osobu..

Ismijavanje je jedan od oblika zlostavljajućega ponašanja. Kao fizičko zlostavljanje, i psihičko se zlostavljanje pojavljuje u mnogim nijansama i oblicima. Ono može uključivati izrugivanje, vrijeđanje i "humor" koji ima za cilj dotičnu osobu učiniti predmetom poruge i ismijavanja. Uvrede mogu biti upravljene prema odijevanju, izgledu ili ličnosti dotične osobe te mogu podcjenjivati njezinu obitelj, spol, sustav vrijednosti... Za ismijavanje čak nisu potrebne ni riječi jer će isti cilj postići i pogledi i određene geste. Svemu tome zajedničko je to što prelazi crtu koja dijeli nestašno zadirkivanje od nepoštivanja i ponižavanja neke osobe.

Stoga su mnoge škole prihvatile program „Nemoj mi se rugati“ kao oblik savladavanja ovog teškog problema.

Ukratko, Nemoj mi se rugati treba poslužiti kao uvod i obogaćenje trajnih napora koji hrane dječji osjećajni, društveni i etički razvoj, kao što su programi obrazovanja karaktera, rješavanja sukoba i podučavanja o toleranciji.

Kad djeca započnu s ovim projektom, imaju priliku podijeliti osjećaje koje su doživjeli kad su ona ili druga djeca bila pogođena nepoštovanjem. Potom, rabeći sredstva i aktivnosti u priručniku, a pod vodstvom učitelja, djeca postaju osjetljiva na bolne učinke ismijavanja, omalovažavanja, nazivanja pogrdnim imenima, zlostavljajućeg ponašanja (eng. bullying), netrpeljivosti i drugih oblika nepoštovanja s kojima se susreću u razredu i u životu izvan njega.

Moto ovog programa kojeg je razvio Peter Yarrow je i u pjesmi "Ne rugaj se" koja je sastavni dio programa.

Pjesma „Ne rugaj se“

Peter, Paul and Mary "Don't Laugh at Me"

JAVNI POZIV

POČETAK

ZAVRŠETAK

1.sat

2.sat

3.sat

4.sat

5.sat

6.sat

7.sat

POČETAK

ZAVRŠETAK

1.sat

2.sat

3.sat

4.sat

« Prosinac 2019 »

06.12.2019. 09:05
6. prosinca - Blagdan svetog Nikole
U katoličkom svijetu, ali i općenito u tzv. zapadnoj kulturi 6. prosinca slavi se Sveti Nikola. Djeca ga najčešće povezuju s darovima koje dobra djeca pronalaze u svojim čizmicama, a poznaju i Krampusa koji donosi šibe za zločestu djecu. No, tko je zapravo bio Sveti Nikola i od kuda dolazi legenda o darivanju djece?