Mali Rimljani

OŽIVLJAVANJE  POVIJESTI

MALI  RIMLJANI

Na satima povijesti učenici 5.a  razreda zakoračili su u svijet Rimljana. Pisali su na latinskom, izrađivali i obuvali rimske vojničke sandale, slali poruke kao Rimljani, okušali sreću u igri s kockama Tropa, napravili mozaik, grickali slatki medni tost, odjenuli se kao Rimljani i borili se kao gladijatori.

Učenici su nastojali približiti se iznimno zanimljivom povijesnom razdoblju Rimske Republike i Carstva. Rimska civilizacija trajala je više od 1000 godina. Mnoge rimske zamisli, izumi i rješenja preživjela su do danas kao npr. abeceda, vodovod i centralno grijanje.

Učenici su napravili  zemljovid u svitku koji prikazuje Rimsko Carstvo, lovorove vjence, vojne sandale (caligae),vlastiti model Konstantinovog slavoluka,vojničke zastave,rimske pločice za vrata svoje sobe s natpisima „Salvete amici“ što znači „Pozdrav prijateljima“,rimski mozaik,zmiju narukvicu,bullu koja donosi sreću,kopče za rimske halje s likom psa,velike štitove i mačeve, a sve skupa zasladili su tostom s medom (bellarium).

Svi učenici odjenuli su se u rimske halje koje su učvrstili kopčama, a glave su okitili lovorovim vjencima. Djevojčice su se okitile rimskim nakitom, a dječaci su uživali iza štitova osjećajući se hrabrim kao gladijatori. Druženje je proteklo u predstavljanju svega izrađenog, degustaciji drugačije hrane (libum), voća (jabuke, šljive, orasi, bademi, grožđe, smokve, limun, šipak) te slatkih zalogaja (bellarium, globi okruglice).

Bilo je jako zanimljivo nakratko ući u svijet starih Rimljana. Do nekog novog susreta pozdravlja Vas

Anita Opančar, prof. povijesti

« Listopad 2018 »

18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.