Cijena ručka u produženom boravku za mjesec listopad 2018. godine iznosi 303,45 kn.

Dobriša Cesarić, akademik i jedan od najvećih hrvatskih pjesnika svih vremena, rođen je u Požegi, 10. siječnja 1902. godine. Obitelj seli u Osijek 1905. godine i stanuje u Strossmayerovoj ulici, blizu Rokove crkve. Od 1909. godine Dobriša je pohađao našu školu koja se tada zvala Niža pučka škola Gornji grad, a potom Klasičnu realnu gimnaziju.

Pronašli smo u Državnom arhivu u Osijeku: Imenik iz naše škole s Cesarićevim podacima i ocjenama

1916. godine Cesarićevi sele u Zagreb, gdje Dobriša uspješno završava gimnaziju. 1920. godine upisao je studij filozofije. Nakon studija je bio knjižničar u Školi narodnog zdravlja, a poslije Drugog svjetskog rata dugo godina je urednik u izdavačkom poduzeću »Zora«. Godine 1951. primljen je za člana JAZU.

Još dok je boravio u Osijeku, kao četrnaestogodišnji dječak, napisao je svoje prve stihove, pjesmu „Ja ljubim“. U osamnaestoj objavljuje poznatu pjesmu „Buđenje šume“.  Za prvu zbirku pjesama „Lirika“ objavljenu 1931. godine, tada još mlad i relativno nepoznat pjesnik dobio je nagradu JAZU.

Surađuje u mnogim književnim časopisima - Književnoj republici, Savremeniku, Kritici, Hrvatskoj reviji... Objavljuje književne prikaze, prevodi s njemačkog, ruskog, talijanskog, bugarskog i mađarskog jezika. Objavio je sljedeće knjige: Lirika, Spašena svijetla; Izabrani stihovi; Pjesme; Knjiga prepjeva; Osvijetljeni put; Goli časovi; Izabrane pjesme, a izašla mu je i zbirka prijevoda svjetskih pjesnika, Knjiga prepjeva. Pjesničko djelo Dobriše Cesarića sadrži desetak knjiga pjesama te veći broj knjiga iz njegove poezije i prepjeva.

Među velikim hrvatskim liričarima, Cesarić je vjerojatno onaj koji je napisao najmanje. Za više od pola stoljeća napisao je svega stotinjak pjesama, ali mnoge od njih dobro poznaju sve generacije.

Dobriša Cesarić preminuo je 18. prosinca 1980. godine u Zagrebu, u 79-oj godini.

Izvor: Essekeri, Wikipedija

Na kući u Strossmayerovoj ulici broj 54, u kojoj je Dobriša Cesarić proveo djetinjstvo, postavljena je 2002. godine spomen ploča, rad osječkog akademskog kipara Marijana Sušca.

Dobriša Cesarić: Voćka poslije kiše

Oslikale Ivana Popović i Martina Firić, 8. razred, 2013.

« Studeni 2018 »

16.11.2018. 12:54
16. studenoga - Međunarodni dan tolerancije
Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga. To je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Dan koji nas potiče na snošljivost prema drugima. Generalna Skupština Ujedinjenih naroda je 1996. godine pozvala zemlje članice da ustanove Dan tolerancije u sladu s Deklaracijom o principima tolerancije koja je potpisana od strane članica 16.11.1995. godine.