CIJELA ZEMLJA VOLONTIRA, VOLONTIRAJMO I MI!

20.5.2015. učenici predmetne nastave posjetili su Volonterski centar Osijek i na taj način obilježili tjedan posvećen volontiranju („Hrvatska volontira“). Volontiranje je poželjna društvena aktivnost kojom se gradi ljepši i humaniji svijet, a ujedno  i razvija osobnost volontera. Učenici su u centru upoznali dvoje studenata – volontera iz SAD-a: Papu Goru Dienga (27) i Elisabeth Lefevers (25). Papa je rodom iz Senegala. U SAD je stigao 2009. i studira internacionalne studije u Indianapolisu. Elisabeth je iz Indianapolisa i također studira internacionalne studije. Oboje su po prvi put u Hrvatskoj. Oni su pomogli učenicima u izradi volonterskog časopisa. Nakon toga su svi zajedno sa Sovkom Slovkom (GISKO) na Promenadi pričali i čitali priče za najmlađe na sveopće veselje. Papa i Beth su  na poziv učenika posjetili našu školu 22.5.2015. i nazočili satu engleskog. Susret je obilježilo ugodno druženje  i ozračje u kojem su razmijenili iskustva. Ovo je bilo nezaboravno druženje koje smo ovjekovječili brojnim zajedničkim fotografijama, selfijima i razmjenom e-adresa.

We invited you because we were excited and thrilled about you, and we wanted to show you our school and to meet our class. This is my class. They will say something about themselves, about our school and about Osijek.

Every of my classmates told something about themselves, about subjects they like or dislike, about their hobbies and interests. I told something about our school and Martin told them something about Osijek.

As you could hear, my class is small but all of us are nice and friendly. We are very curious. I noticed that we have here and some students from classes 7a, 8a, 8b and 6b so they also told something about themselves.

Then we asked them a lot of questions.

We really enjoyed talking with them and they were patiently answering to all of our questions, for example, about childhood in Senegal and in the USA, about studying in the USA and Senegal and about their voluntary work. They also told us that they really like Croatia and that it will be their first choice if they will have a chance to come again.

We thanked them for visiting us and that we really enjoyed having them in our class. Thank you again Papa and Elizabeth. We all hope to see you again!

Luka Jerković, 6.a

objavio: Anita Opančar   datum: 27. 5. 2015.

CIJELA ZEMLJA VOLONTIRA, VOLONTIRAJMO I MI!

Then we asked them a lot of questions.

Luka Jerković, 6.a

objavio: Anita Opančar   datum: 27. 5. 2015.

« Travanj 2024 »